29. 08. 2021.

Почетак школске године и реализација васпитно-образовног процеса 2021/2022. године

Поштовани ученици и родитељи,

Настава у школској 2021/22. години почиње у среду, 01.09.2021. године.

Образовно-васпитни рад ће се организовати према првом моделу, односно непосредно у простору школе. У складу са тим, за све ученике првог и другог циклуса обавезна настава, као и остали облици образовно-васпитног рада организује се према усвојеном распореду часова, за све ученике у одељењу истовремено.

Школску 2021/2022. годину отпочећемо тако што ће се настава 1. септембра за ученике другог и четвртог разреда организовати пре подне од 8.00 часова, а за ученике првог и трећег разреда – после подне, од 13.15 часова. Смене се мењају на недељном нивоу.

Боравак почиње са радом 6. септембра 2021. године по устаљеном ритму, сваког радног дана од 7.00 часова до 17.30 часова. За упис у исти, потребно је доставити Потврду о запослењу оба родитеља. Упис ученика у боравак, вршиће се у просторијама боравка,

1, 2. и  3.09.2021. године од 8.00 часова до 17.30 часова.

Настава за ученике старијих разреда ће се, као и претходних година, одржавати само у преподневној смени.

Час траје 45 минута.

За ову школску годину није предвиђена кабинетска настава, већ ће ученици све предмете слушати у једној учионици. Изузетак су предмети Техника и технологија, Информатика и рачунарство и Физичко и здравствено васпитање када ће ученици одлазити у предвиђене кабинете. Распоред одељења по учионицама је исти као и прошле године.

Подсећам вас да смо сви у обавези да поштујемо препоручене епидемиолошке мере.

Кључне мере ублажавања ризика од трансмисије COVID-19 у школама у условима редовне наставе у школи су:

1. Доследна и исправна употреба маски у простору школе од стране свих лица (ученика и запослених)
    2. Физичка дистанца према могућностима школе (може и мања од 1м)
    3. Хигијена руку и респираторна хигијена
    4. Чишћење и дезинфекција простора школе у целини
    5. Успостављена сарадња са надлежном здравственом службом, а посебном са надлежним ИЈЗ/ЗЈЗ

Молим вас да се упознате са свим  мерама превенције заразе COVID-19 које следе у наставку:

-    Ученици, наставно и ненаставно особље не треба да долазе у школу уколико имају било који од следећих симптома или знакова сумње на COVID-19 (кашаљ, повишена телесна температура, отежано дисање/кратак дах, нагли губитак чула мириса, укуса или промене укуса, главобоља, језа, болови у мишићима, повраћање и/или пролив).

-    Ученици, наставно и ненаставно особље не треба да долазе у школу уколико су идентификовани као блиски контакти особе оболеле од COVID-19 у породици или домаћинству, већ треба да остану у кућној самоизолацији у трајању од 14 дана.

-    Ученици, наставно и ненаставно особље који су се јавили лекару у матичном дому здравља због појаве симптома или знакова који могу указивати на COVID-19 не треба да долазе у школу док чекају резултат тестирања, односно док не добију негативан резултат тестирања на COVID-19.

-    Уколико се у породици појави заражавање вирусом било ученика, било родитеља, родитељи су у обавези да о томе обавесте одељењског старешину

-    Непозната лица не могу улазити у школу без претходне најаве одељењском старешини или секретару школе

-    Родитељи или друге особе које доводе децу у школу не смеју улазити у школу, већ децу прате до уласка у школску зграду или до капије школског дворишта, где децу млађег узраста преузимају дежурни учитељи

-    Родитељи не улазе у школу (осим по позиву) и комуницирају са одељењским старешинама путем договорених канала комуникације

Ношење маски:
- Ученици су у обавези да носе маске све време боравка у школској згради: при уласку у школу па све до доласка до своје клупе, приликом одговарања и сваког разговора, прилиом било којег кретања ван клупе, приликом одласка на одмор или тоалет
- Ученици могу одложити маску само у периоду када седе у својој клупи и слушају наставу
- Може се користити било која маска (хирушка, епидемиолошка или платнена), али она треба да се користи на исправан начин тако да покрива нос и уста. Препорука је да ученици имају резервну маску

-    Употреба заштитних маски за родитеље и све друге посетиоце у школским установама је обавезна током боравка у затвореном простору, с тим да је неоходно редуковати број посетилаца и омогућити посету само у случају неопходности.

Одржавање личне хигијене:
- Руке се перу водом и сапуном у трајању од најмање 20 секунди или употребом дезинфекционог средства на бази 70 % алкохола. Дезинфекција руку средствима на бази 70 % алкохола не може заменити прање руку водом и сапуном уколико су руке видно запрљање. После 3 до 4 извршених дезинфекција руку, обавезно опрати руке водом и сапуном.
- Руке се дезинфикују приликом уласка у школу и перу: пре јела, после одласка у тоалет, након обављања респираторне хигијене (истресање носа, кашљања у марамицу…), после игре (нпр. после великог одмора, после часа физичког васпитања), када су видно запрљане, након изласка из школе и увек када постоји потреба
- Средства за хигијену и дезинфекцију се морају користити рационално и у складу са препорукама и потребама. Ученици не смеју та средства да користе за игру и забаву и такво понашање ће бити строго санкцинисано, уз куповање истих од стране родитеља ученика

Одржавање хигијене у простору школе:
- Просторије школе (учионице, ходници и тоалети) ће се појачано чистити и дезинфиковати
- На улазима у школу и на изласку из фискултурне сале су  постављена
дезинфекциона средства на бази 70 % алкохола. У тоалетима и учионицама се налазе течни сапуни
- Просторије ће се редовно проветравати и држаће се отворени прозори кад год то временски услови дозвољавају
- Отпад ће се уклањати више пута дневно, по потреби

Желим да нас здравље служи и срећа прати.

Биљана Благојевић